Slováci v tom majú jasno: Keď požičať peniaze, tak na bývanie • Home…

Slováci v tom majú jasno: Keď požičať peniaze, tak na bývanie

28. 03. 2013

S jarou prichádza sezóna rekonštrukcií a menších alebo väčších opráv domov. Za posledný rok do svojho bývania investovala štvrtina ľudí. Necelá polovica z nich potom využila na financovanie spotrebiteľský úver. Vyplýva to z aktuálneho  prieskumu* spoločnosti STEM/MARK pre Home Credit.

V minulom roku sa ľudia nebáli znovu investovať do svojich domov a bytov. V prieskume spoločnosti Home Credit jedna štvrtina Slovákov uviedla, že čiastočne alebo kompletne rekonštruovali svoj byt v poslednom roku. Končí sa zimná prestávka, kedy mali rekonštrukcie pauzu a s teplým počasím sa opäť rozbehnú. V bytoch ľudia najčastejšie opravujú staré bytové jadrá, menia okná za nové a uskutočňujú kompletnú rekonštrukciu kuchyne. V rodinných domoch je to najmä zateplenie – či už stien alebo strechy. „Ceny rekonštrukcií sa pohybujú od tisíc eur za drobné zmeny až po niekoľko tisíc. Takéto investície sú ale zmysluplné – z dlhodobého hľadiska tým zvyšujú cenu majetku a môžu prispieť napríklad aj k znižovaniu nákladov na bývanie. Preto sa dobrá rekonštrukcia môže oplatiť,“ hodnotí situáciu Michal Kozub, analytik spoločnosti Home Credit.

 

Pre financovanie takejto rekonštrukcie ľudia často volia úver ako formu financovania. Podľa prieskumu takmer polovica, presne 46 % ľudí, využila úver na prestavbu uskutočnenú v poslednom roku. Najlacnejšie varianty prestavieb bytového jadra sa pohybujú okolo tritisíc eur, ale ľahko sa vyšplhajú aj nad štyritisíc. Preto ľudia volia hlavne neúčelové hotovostné úvery, kde nemusia dokladovať, na čo peniaze použili, ani nosiť žiadne pokladničné doklady. Peniaze dostanú na svoj účet a môžu potom nakupovať to vybavenie, ktoré sa im páči. V minulom roku prebiehali rekonštrukcie hlavne v mimo bratislavských regiónoch a v menších obciach. Zatiaľ čo v Bratislave uvádzalo rekonštrukciu len 17 % opýtaných, v Žilinskom kraji to bol presne dvojnásobok. Vo veľkých mestách ľudia uskutočňovali svoje rekonštrukcie v 21 % prípadoch, v malých dedinách to potom bolo už 31 % opýtaných. „V mestách prebieha hlavne výstavba nových bytov a domov. Naopak v menších obciach ľudia často rekonštruujú už postavené domy a prispôsobujú ich svojim požiadavkám pre moderné bývanie,“ dopĺňa Kozub.

 

Druhým najvýznamnejším výdavkom za posledný rok bol podľa prieskumu spoločnosti Home Credit pre slovenské domácnosti vybavenie domácností novým zariadením. Za posledný rok do nového nábytku investovala takmer jedna tretina opýtaných v prieskume. A necelá tretina z nich potom financovala nákup úverom. Obľúbenou formou sú tu kreditné karty, ktoré majú medzi svojimi partnermi veľké obchodné domy. Vďaka tomu ľudia môžu ušetriť niekoľko desiatok eur z nákupu. Nové zariadenie nakupovali hlavne mladí ľudia do tridsať rokov, ktorí to uvádzali v prieskume v 38 %. Sú to často ľudia, ktorí sa osamostatnili od rodičov, hľadajú si svoje prvé samostatné bývanie, a preto potrebujú postupne zariadiť svoj byt novým nábytkom.

 

Minulý rok však ľudia najčastejšie míňali za menšie nákupy – teda elektroniku alebo bielu techniku. Do tejto sa v minulom roku rozhodli investovať takmer dve tretiny ľudí. Najčastejšie to byli muži (v 72 %) a ľudia zo stredne veľkých miest. „Životný cyklus elektroniky sa stále viac skracuje. Aj keď ľuďom staré televízie ešte slúžia, vymieňajú ich za novšie. Energeticky úspornejšie, ale ji s väčšou uhlopriečkou a tenším dizajnom,“ komentuje záujem ľudí o elektroniku Kozub.

*Prieskum uskutočnila spoločnosť STEM/MARK na reprezentatívnej vzorke populácie 18 – 65 rokov metódou online šetrenia na paneli opýtaných.