Takmer každý Slovák počas svojho života zoberie nejakú pôžičku, väčšina z nás ich splatí aj niekoľko. Rozhodnúť sa však pre konkrétny druh pôžičky, ktorý vyhovuje danému človeku v určitom čase, nie je vždy jednoduché. Mnohí riešia zásadné otázky, a to najmä - na akú dlhú dobu si ju mám zobrať a koľko teda mesačne budem splácať. Je lepšie si zvoliť alternatívu s vyššími splátkami a mať to čím skôr vyrovnané alebo ísť cestou nižších mesačných platieb, ale na dlhšiu dobu? Pozrieme sa na hlavné rozdiely medzi dlhodobou a krátkodobou pôžičkou, porovnáme ich úrokové sadzby, flexibilitu splácania a ďalšie kľúčové aspekty, ktoré môžu pomôcť urobiť správne rozhodnutie v danej situácii. Praktické rady prináša spoločnosť Home Credit.
Pohľady na splácanie pôžičiek sa rôznia, pričom sú, samozrejme, výrazne ovplyvnené konkrétnymi finančnými možnosťami tej-ktorej domácnosti. „Nemálo Slovákov sa domnieva, že čím rýchlejšie pôžičku splatia, tým je to lepšie pre nich a preto sú ochotní splácať počas kratšej doby aj vyššie sumy, aby mali svoj záväzok čo najskôr vysporiadaný. Nie vždy to však je práve tá najideálnejšia cesta,“ radí ombudsman Home Creditu Miroslav Zborovský.
Krátkodobá pôžička: Rýchlejšie riešenie, no za cenu vyšších nákladovKrátkodobé pôžičky sú ideálne pre situácie, keď potrebujete rýchlo vyriešiť naliehavý finančný problém. Pôžička na krátke obdobie vám umožní pokryť nečakané výdavky, napríklad akútnu výmenu drahšieho domáceho spotrebiča alebo rýchlu úhradu neočakávaných a neodkladných výdavkov. Spravidla si takto môžete požičať pár stovák či tisícok eur, pričom krátkodobé pôžičky majú splatnosť obvykle počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Výhodou krátkodobých pôžičiek je to, že ich máte rýchlo splatené a nemusíte sa dlhodobo zadlžovať. „Avšak treba si dať pozor na to, že veľmi vysoké úrokové sadzby a RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) môžu takúto pôžičku výrazne predražiť,“ pripomína ombudsman. Poskytovatelia krátkodobých pôžičiek často účtujú vyššie úroky, pretože splácanie prebieha v krátkom čase a poskytovateľ tým kompenzuje svoje riziko. U krátkodobých pôžičiek tak musíte byť pripravení na vyššie mesačné splátky a menej flexibility v nastavení splácania. Pokiaľ ale potrebujete pôžičku ihneď a chcete peniaze splatiť napríklad hneď z ďalšej mesačne výplaty, môžete si vybrať napríklad aj takú, kde máte prvú pôžičku zadarmo, ak ju splatíte do 14 dní. „Takéto ponuky môžu byť výhodné, ak naozaj viete, že pôžičku v tomto krátkom časovom období zvládnete splatiť,“ dopĺňa Miroslav Zborovský.
Výhody krátkodobých pôžičiek:Rýchla dostupnosť peňazíKrátka doba splácaniaVhodné na menšie výdavky, trebárs na opravy alebo nákup vybavenia domácnosti Nevýhody:Vysoké úroky a RPMNObvykle vyššie splátky pre kratšiu dobu splácaniaMenej flexibilné podmienky splácania
Dlhodobá pôžička: Menšie splátky, ale dlhší záväzokNa druhej strane je tu dlhodobá pôžička, ktorá vám umožní požičať si vyššie čiastky, spravidla tisíce až desaťtisíce eur. Tie potom budete splácať dlhšiu dobu, a to pokojne aj niekoľko rokov. Tento typ pôžičky je vhodný pre väčšie investície, ako je kúpa auta, rekonštrukcia nehnuteľnosti alebo aj splatenie starších dlhov (tzv. konsolidácia pôžičiek). „Vďaka dlhšej dobe splácania budete mať obvykle nižšie mesačné splátky, čo je vhodné pre domácnosti, ktoré potrebujú väčšiu flexibilitu vo svojom rozpočte,“ vysvetľuje ombudsman.Dlhodobé pôžičky spravidla ponúkajú nižšie úrokové sadzby ako krátkodobé. Pre dlhšiu dobu splácania však môže byť celková čiastka, ktorú zaplatíte na úrokoch, v konečnom dôsledku vyššia. Niektorí poskytovatelia, ako aj Home Credit, dnes ponúkajú i flexibilné možnosti splácania, kde máte určenú minimálnu mesačnú splátku, ale môžete splácať aj viac, pokiaľ to váš momentálny rodinný rozpočet umožňuje. Tým sa skracuje doba splácania a šetríte na úrokoch. Tento flexibilný prístup sa ale líši od jednorazových mikropôžičiek, kde si požičiate fixnú čiastku na jednorazové splatenie.
Výhody dlhodobých pôžičiek:Nižšie úrokové sadzby a RPMNMožnosť vyššej požičanej sumyVäčšia flexibilita splátok
Nevýhody:Dlhodobé zadlženie
Pri výbere akejkoľvek pôžičky treba byť obozretnýV súčasnej neľahkej ekonomickej situácii sa môže nejeden Slovák dostať do finančných problémov a zvažuje tak pôžičku na vykrytie aktuálnej situácie. Treba si to však dobre premyslieť a byť obozretným. Ak vám niekto ponúka dlhodobú pôžičku bez registra alebo bez doloženia vašich príjmov, tak sa radšej vo vlastnom záujme takejto ponuke vyhnite. „Seriózny poskytovateľ úveru bude vždy chcieť poznať vaše príjmy a výdavky, aby zaistil, že vás dlh neprivedie do ťaživej životnej situácie. Rovnako tak kontrola registra dlžníkov je štandardnou a zákonom odporúčanou praxou, ktorá chráni jednak poskytovateľa pôžičky, na druhej strane, samozrejme, aj jej príjemcu,“ dodáva ombudsman Home Creditu.
Kontakt pre novinárov:Kateřina DobešováTisková mluvčí Home Credit ČR a SRTel.: + 420 736 473 813E-mail: katerina.dobesova@homecredit.cz
Poznámka pre editorov:Spoločnosť Home Credit a. s. bola založená v roku 1997 a dnes je súčasťou globálnej fintech skupiny, ktorá vo svojom odvetví patrí k najväčším na svete. Home Credit pomáha ľuďom nielen pri nákupoch na splátky priamo v obchodoch a na internete, ale ponúka aj hotovostné úvery a úvery na autá, konsolidáciu existujúcich pôžičiek či kreditné karty. Na Slovensku poskytol Home Credit Slovakia, a.s. v roku 2024 úvery v celkovej výške 329,3 miliónov eur. Viac na www.homecredit.sk Skupina PPF pôsobí v 25 krajinách Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Investuje do množstva odvetví, ako sú finančné služby, telekomunikácie, médiá, e-commerce, nehnuteľnosti, biotechnológie či dopravné strojárenstvo. Skupina vlastní aktíva vo výške viac ako 44 miliárd eur a celosvetovo zamestnáva 47 000 ľudí (k 30. 6. 2024).