Algoritmy umelej inteligencie (AI) dokážu počas niekoľkých sekúnd spracovať obrovské objemy dát a zefektívniť prácu v mnohých odboroch. Výnimkou nie je ani svet financií. Pomocou AI odhalíte aktuálne trendy finančného trhu, nájdete investičné príležitosti a poslúži vám tiež ako finančný asistent so širokým rozhľadom na trhu.
Uplatnenie umelej inteligencie vo svete financií rastie raketovou rýchlosťou – zatiaľ čo nemecká Deutsche Bank využíva AI na sledovanie portfólií bohatých klientov a priraďuje im tak vhodné dlhopisy či akcie, francúzska banka Société Générale vyvinula vlastný systém, ktorý analyzuje komunikáciu a odhaľuje nečestné praktiky na kapitálových trhoch.
Čo všetko vlastne AI vo svete financií dnes dokáže?
Jednou z výhod umelej inteligencie je schopnosť analyzovať pomocou algoritmov strojového učenia veľké množstvo dát – napríklad práve tých finančných.
Dokáže tak zachytiť nové trendy v správaní zákazníkov a navrhovať inovácie produktov a služieb, o ktoré by práve teraz mohol byť na trhu záujem.
AI vie tiež nájsť netradičné investičné príležitosti. A to napríklad aj v reálnom čase – transakciu potom priamo na burze vykoná sama aj bez ľudského zásahu. Investícia tak môže byť efektívnejšia.
Berte ale do úvahy, že AI síce rozhoduje rýchlo, ale nemusí vždy brať do úvahy všetky faktory, ktoré sú pre nás dôležité. Výsledky preto nemusia vždy presne zodpovedať všetkým očakávaniam.
Jedným z moderných spôsobov, ako investovať, je pomocou robo-advisorov. Ide o online systémy AI správy peňazí, ktoré sa dokážu postarať o vaše finančné portfólio.
Stačí im poskytnúť informácie a svoje finančné ciele. Asistent potom za vás bude automaticky investovať na základe týchto údajov.
Sú lacnejšie než osobní makléri a hodia sa pre drobnejšie investície. Najznámejšou platformou na Slovensku, ktorá má niektoré svoje procesy čiastočne zautomatizované, je Portu.
Jednou z veľkých výhod AI je zjednodušenie rutinných alebo časovo náročných výpočtových úloh. Vie tak zamestnancom uvoľniť ruky na kreatívnejšiu prácu.
Vytvorenie grafov či reportov už nemusí byť časovo náročnou úlohou. Aplikácie založené na strojovom učení to dokážu spracovať a pripraviť žmurknutím oka.
AI systémy môžu spravovať náklady i výdavky. Spoľahlivo tak zostavia aj finančné rozpočty a eliminujú riziko ľudskej chyby.
Umelú inteligenciu využívajú napríklad chatboti, ktorí slúžia na to, aby odpovedali na opakujúce sa otázky klientov a sú k im k dispozícii 24/7.
Napriek tomu, že to môže pôsobiť ako paradox, systémy AI zvládnu ponúknuť individuálnejší prístup vďaka analýze potrieb a správania zákazníkov. Zvládnu tak prispôsobiť finančné poradenstvo na mieru každému jednotlivcovi.
Počas niekoľkých sekúnd nachystajú analýzu finančnej histórie a potenciálne preferencie konkrétneho zákazníka. Zhodnotia napríklad, či by pre neho nebola ďalšia pôžička riziková.
Rovnako tak pre neho navrhnú vhodnú investičnú stratégiu. Pripravia ideálne rešerše a podklady pre finančného konzultanta, ktorý tak dokáže zákazníkovi pomôcť s výberom najvhodnejšieho postupu či produktu.
Finančné podvody sú dnes stále sofistikovanejšie a banky či platobné aplikácie sú takmer denne ohrozené útokmi hackerov.
AI dokáže zaistiť oveľa väčšiu kybernetickú bezpečnosť. Využiť môže aj behaviorálnu biometriu, napr. rozpoznávanie tváre či odtlačkov prstov. Zvládne vás ochrániť nielen pred krádežou peňazí, ale tiež identity.
Systémy AI blokujú podozrivé platby ešte skôr, než by mohli napáchať škodu. Identifikujú napríklad neúspešné pokusy o prihlásenie alebo nezvyčajné aktivity na vašom účte. Napríklad transakcie v nezvyklých sumách či z niekoľkých rôznych krajín počas krátkeho času.
Práve schopnosť analyzovať veľké množstvo dát umožňuje AI rýchlo identifikovať vzorce podvodnej činnosti. V budúcnosti tak môže pomôcť predchádzať praniu špinavých peňazí a odhaľovať ho a zabrániť financovaniu terorizmu. Podľa odhadov by svetovej ekonomike mohla ušetriť až 2,9 biliónov eur ročne.
AI toho dokáže finančnému svetu ponúknuť veľa – a ak sa ju rozhodnete využiť ako asistívnu technológiu, vždy si overujte informácie, ktoré od nej získate.
Výstupy AI sa často zakladajú na všetkých dostupných internetových dátach, takže je viac než pravdepodobné, že niektoré z použitých dát môžu byť nekvalitné či nesprávne.
Aktuálne algoritmy síce vynikajú v schopnosti extrémne rýchlo spracovať bilióny informácií v reálnom čase, nenahradia ale ľudskú schopnosť kritického myslenia a interpretácie v správnom kontexte.