Postaviť sa na vlastné nohy, vymaniť sa z klasického chodenia do zamestnania, každodenná práca „pre niekoho“ a štart vlastného podnikania, to znie lákavo. Obzvlášť ak máte svoj veľký sen, skvelý nápad alebo víziu pokračovania rodinnej firmy. V takom prípade je sloboda podnikania práve pre vás. Ak disponujete vlastným kapitálom, prípadne vám podnikanie slušne vynáša, je všetko v najlepšom poriadku. Ale aj tak môžu nastať situácie, keď môže váš podnik potrebovať finančnú injekciu. A nemusí to byť zrovna pomoc pri finančných problémoch – stačí len časovo obmedzená príležitosť na rozvoj, ktorá nepočká na to, až budete mať našetrený dostatočne veľký finančný obnos.
S pôžičkami akéhokoľvek druhu sa stretávame dnes a denne. Auto na lízing, chladnička na úver, pôžička na dovolenku. Poskytovatelia, či už bankové inštitúcie, alebo nebankové spoločnosti, pracujú s mnohými pojmami a označeniami. Ale ako sa v tom má vyznať ten, kto si potrebuje vziať pôžičku, keď aj samotné spoločnosti pojmy zamieňajú? Na to sa práve zameriame v tomto článku a vysvetlíme si, aký – ak nejaký – je rozdiel medzi pôžičkou, úverom a lízingom.
Oblečiete si vyprané džínsy, siahnete do vrecka a fúúúha! – spolu s bielizňou ste vyprali aj zabudnutú 20-eurovú bankovku. V obchode vám ju nevezmú, ale poradíme vám, kde poškodené peniaze vymeníte.
Pôžička od úžerníka môže znieť ako dobré riešenie náhlej potreby financií. Opak je ale pravdou. Pritom sú tu oveľa bezpečnejšie spôsoby, ako si požičať peniaze.
Pojmy a skratky vo svete financií dokážu poriadne zamotať hlavu. Prečítajte si, čo znamená SWIFT, BIC alebo IBAN a majte v tom raz a navždy jasno.