4 situácie, v ktorých je vhodné žiadať o spotrebiteľský úver • Home…
Rady a návody > Financie > 4 situácie, v ktorých je vhodné žiadať o spotrebiteľský úver

4 situácie, v ktorých je vhodné žiadať o spotrebiteľský úver

14. 3. 2025

Život s pôžičkou nie je v súčasnosti nič také neobvyklé. Pôžička vám môže byť prospešná, ale tiež vám pridať vrásky. Preto je potrebné vedieť, pri akých okolnostiach a v akých situáciách je vhodným riešením, a kedy je naopak lepšie sa jej vyhnúť.

Rekonstrukce bydleni

Kedy si môžete vziať pôžičku s pokojný svedomím?

Peniaze si požičiavajte len za predpokladu, že ste schopní ju bez problémov splácať. Ten, kto sa orientuje v oblasti financií, vám potvrdí, že rozhodnutie pre pôžičku je vhodné v situácii, keď to, na čo si požičiavate, vám bude slúžiť dlhšie, než je dĺžka splácania. Dobrým rozhodnutím tiež je, ak bude pôžička slúžiť ako investícia do budúcnosti, ktorá sa vám vráti. Kedy je teda vhodné žiadať o spotrebiteľský úver?

1. Ladíte svoje bývanie

Vďaka pôžičke môžete zrekonštruovať alebo vylepšiť svoje bývanie. Na nákup bývania býva obvykle najlepším riešením hypotéka. Ak ste ale napríklad zdedili byt či dom po prarodičoch, môžete zo spotrebiteľského úveru zafinancovať napríklad rekonštrukciu kúpeľne či kuchyne.

Úver oceníte aj v prípade, keď budete chcieť v dlhodobom horizonte ušetriť za energie. Požičané peniaze môžete investovať do zateplenia, výmeny okien, dverí a strechy, ale tiež do nákupu úsporných spotrebičov.

2. Investujete do vzdelania

Spotrebiteľský úver môžete použiť na úhradu vzdelania. Môže ísť nielen o štúdium na vysokej škole, ale tiež o najrôznejšie špecializované kurzy, vďaka ktorým budete mať vyššiu hodnotu na pracovnom trhu. Vopred si zistite, o aké odbory a špecializácie je záujem, aby sa vám investované peniaze v budúcnosti vrátili.

3. Rozbiehate alebo rozvíjate podnikanie

Podnikanie vám prináša veľkú slobodu, ale tiež vidinu nestabilného príjmu. Pred rozjazdom podnikania si zostavte podnikateľský plán, aby ste zistili, či bude mať váš produkt alebo služba na trhu uplatnenie a bude o ne záujem. Spracujte si tiež finančný plán, vďaka ktorému si urobíte predstavu, aké budete mať náklady a výdavky. Vďaka tomu budete vedieť, koľko peňazí si požičať.

Ak už podnikáte, môžete podnikateľským úverom zaistiť hladké cash flow alebo ním preklenúť finančne napätý čas. Peniaze z pôžičky môžete tiež investovať do nákupu nového vybavenia alebo do rozšírenia výroby.

4. Potrebujete uhradiť nečakaný výdavok

Nákladná oprava auta, nákup nového notebooku, bez ktorého nemôžete pracovať, nákup novej chladničky, pretože tá stará sa pokazila, prasknuté potrubie… Aby ste nemuseli utratiť väčšiu časť alebo všetky svoje úspory, môžete finančne nákladnejšie krízové situácie vyriešiť spotrebiteľským úverom.

Pôžičku si vopred dobre rozmyslite

Než sa rozhodnete pre pôžičku, dobre sa na to vyspite. Zamyslite sa nielen nad svojou súčasnou, ale tiež nad budúcou situáciou:

  • Chystáte sa založiť rodinu?
  • Budete sa sťahovať?
  • Budete meniť prácu?

Nech už je vaša motivácia na požičanie peňazí akákoľvek, mali by ste si byť istí, že vám splácanie nenaruší rozpočet. Dobre si spočítajte, koľko peňazí budete skutočne potrebovať. Ak si požičiate málo, budete musieť zvažovať, kde vezmete zvyšok. Ak si požičiate nadbytok, bude splátka pôžičky zbytočne vysoká.

Za pôžičku by ste mesačne nemali utratiť viac ako 30 % svojich príjmov. Zároveň by ste kvôli nej nemali mať problém šetriť. Aby vám splácanie spotrebiteľského úveru nerobilo zbytočné vrásky, majte našetrené toľko, aby ste v prípade komplikácií mohli bez problémov zaplatiť výdavky za 3 až 6 mesiacov.

Pre aký typ pôžičky sa rozhodnúť?

Na trhu sa môžete stretnúť s najrôznejšími typmi úverov a finančných produktov. Ide napríklad o:

  • Revolvingový úver – ide o pôžičku bez konkrétneho účelu. Peniaze môžete využiť opakovane na čokoľvek, napríklad na vzdelanie alebo vylepšenie bývania.
  • Nákup na splátky – najčastejšia voľba v prípade, ak si chcete zaobstarať konkrétnu vec, napríklad práčku.
  • Pôžičku pre podnikateľa – finančný produkt vhodný pre firmy i SZČO, napríklad pri rozvoji podnikania.
  • Pôžičku na automobil – úver určený na nákup automobilu.
  • Konsolidáciu – riešenie v momente, keď potrebujete spojiť viacero pôžičiek do jednej.

Kedy pôžička rozhodne nie je dobrým riešením?

O spotrebiteľský úver nežiadajte, ak viete, že by ste ho nezvládali splácať. Zároveň nie je dobrým riešením na financovanie vecí, ktoré budú mať v porovnaní s dĺžkou splácania kratší čas úžitku. Patria medzi ne napríklad:

  • darčeky,
  • elektronika, ktorú nutne nepotrebujete,
  • najnovšie modely automobilov,
  • módne výstrelky,
  • dovolenky a ďalšie.

Požičanými peniazmi by ste nemali riešiť ani splácanie iných pôžičiek. Mohli by ste sa tak dostať do nepríjemnej dlhovej špirály.

Autor: Redakce Home Credit
Zdieľať na sociálnych sieťach
Facebook LinkedIn
Klient na pobocce
Predchádzajúci článok

Online, alebo v pobočke? Kde je lepšie vybaviť si pôžičku?

Rady a návody > Financie
Shutterstock 2521908673
Ďalší článok

6 tipov, ako môžete udržateľným konaním šetriť planétu aj svoju peňaženku

Rady a návody > Financie